Rio Tinto: Ako “Jadar” krene bićemo tu najmanje 40 godina

Rio Tinto: Ako “Jadar” krene bićemo tu najmanje 40 godina

Kompanija Rio Tinto poručila je da će, ako se projekat eksploatacije litijuma “Jadar” realizuje, biti prisutna u Srbiji još najmanje 40 godina.

U tekstu koji je danas objavio Radio Glas Amerike je kompanija navela da je pre otvaranja rudnika potrebno da dokažu Vladi i građanima Srbije da se to može učiniti bezbedno. Rio Tinto je poručio da razume zabrinutost građana koji su pod uticajem “velike količine dezinformacija o projektu”, zbog čega cene svaku priliku da sa njima razgovaraju.

U prethodnih nekoliko meseci smo imali više od 150 događaja i razgovarali sa više od 4.000 građana Loznice i okolnih mesta, naveo je Rio Tinto.

Dodaju da su poziv za učešće na javnoj raspravi prošle subote u Ljuboviji dobili iz kabineta predsednika Srbije i stava su da je diskusija predstavljala “korak u dobrom smeru”, kao i da je potrebno nastaviti komunikaciju “u tom pravcu.” Nakon javne rasprave koja je prošle subote održana u mestu Ljubovija u Zapadnoj Srbiji, a na kojoj su, pored predstavnika kompanije Rio Tinto učestvovali i predsednik Srbije Aleksandar Vučić i nekoliko ministara iz Vlade, redakcija Glasa Amerike poslala je pitanja toj kompaniji, između ostalog o utiscima sa tog događaja, saradnjom sa Vladom Srbije, odnosu prema najglasnijim kritičarima projekta „Jadar“, ali i o planovima za budućnost, prenosi VOA.

Imajući u vidu količinu i intenzitet lažnih vesti o projektu koji se plasiraju putem medija o projektu ‘Jadar’, smatramo da je neophodno da direktna komunikacija sa građanima u narednom periodu bude dodatno intenzivirana”, dodaju.

Iz kompanije “Rio Tinto” navode i da njihovi najviši predstavnici kontinuirano borave u Srbiji i u direktnoj su komunikaciji ne samo sa predstavnicima nadležnih insitucija, već i sa brojnim predstavnicima lokalne zajednice.

“Razlika je jedino u tome što je poslednji susret izvršnog direktora Jakoba Stausholma bio pred kamerama”, dodaju.

Navode da je njegov dolazak konkretno “pokazatelj posvećenosti koju kao kompanija imaju prema Srbiji i projektu ‘Jadar’ i da se njegova lična odgovornost u tom projektu – “podrazumeva”.

“Što se tiče njegove lične angažovanosti u nadzoru projektu kako bi on bio realizovan u skladu sa najvišim standardima, ona se podrazumeva budući i da poslovna uspešnost projekta „Jadar“ direktno zavisi od primene najviših standarda zaštite životne sredine”, ističu.

Uveravaju da je kompanija Rio Tinto kontinuirano pozivala na dijalog sve zainteresovane strane, “uključujući i najoštrije kritičare projekta ‘Jadar’, ali da su u najvećem broju slučajeva dobijali negativne odgovore i potpunu nespremnost za dijalog sa njihove strane.

Kažu da je kompanija “Rio Tinto” posvećena projektu Jadar i da je za svih 20 godina koliko posluju u Srbiji komunikacija sa svim vladama i nadležnim državnim institucijama uvek bila korektna.

“Takođe, ukoliko se projekat realizuje, bićemo tu još najmanje 40 godina. Za kompleksne projekte kakav je projekat ‘Jadar’ neophodno je da postoji kontinuirana komunikacija sa najvišim predstavnicima vlasti i pre svega nadležnim državnim institucijama”, ističu.

Govoreći o nastavku projekta, iz Rio Tinta kažu da je sa ponovnim uspostavljanjem Prostornog plana posebne namene projekat „Jadar“ prešao u novu fazu, ali da bi realizacija projekta potencijalno mogla da počne – potrebno sprovesti “još niz koraka”.

“To uključuje nastavak razvoja projekta sa pravnog aspekta, ažuriranje procena uticaja na životnu sredinu, javne konsultacije i dobijanje potrebnih dozvola i odobrenja”, kažu. Ističu da “naučna istraživanja, sprovedena od strane međunarodnih i domaćih stručnjaka u radnim nacrtima tri studije o proceni uticaja na životnu sredinu, pokazuju da projekat “Jadar” može da bude razvijen bezbedno uz poštovanje najviših domaćih i međunarodnih standarda zaštite životne sredine.”

“U skladu sa redovnim zakonskim postupkom, potrebno je da se finalne, ažurirane verzije tri studije predaju nadležnom ministarstvu. Pre toga, državni organi trebalo bi da utvrde obim i sadržaj za svaku od tri studije, po čemu bi kompanija imala rok od najviše 12 meseci da svaku studiju ažurira, završi i uputi u redovnu proceduru koja podrazumeva javni uvid. Završetak i odobravanje konačnih studija nisu mogući bez neophodnih uslova, precizno utvrđenog obima i sadržaja i javnog uvida u finalna dokumenta”, navode i zaključuju da pre nego što otvori rudnik, kompanija “Rio Tinto” mora da dokaže vladi i građanima Srbije da to može učiniti bezbedno.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *