,

„Projekat ‘Jadar’ za energetski razvoj Srbije

„Projekat ‘Jadar’ za energetski razvoj Srbije

Ministarka rudarstva i energetike u tehničkom mandatu, Dubravka Đedović Handanović, istakla je značaj projekta „Jadar“ o eksploataciji litijuma kod Loznice, koji realizuje kompanija Rio Tinto, naglasivši da ovaj projekat zaslužuje pažnju EU zbog njegovih potencijalnih koristi za Srbiju. „Očekuje se da EU razmotri da li će projekat biti uključen na listu inicijativa za kritične sirovine van njenog teritorija“, izjavila je Đedović Handanović u intervjuu za TV Prva.

Dodala je da EU planira da uskoro objavi listu projekata koji se odnose na kritične mineralne sirovine izvan njenog područja. Takođe, napomenula je da je Vlada Srbije u prethodnom periodu suočena sa kritikama koje su tvrdile da neće biti nijednog projekta vezanog za litijum i da EU pokušava da nametne Srbiji ulogu samo izvoznika sirovina. Međutim, EU je prepoznala 47 strateških projekata na svojoj teritoriji, koji su usmereni na jačanje kapaciteta za mineralne sirovine.

Među ovim projektima su i 13 zemalja članica EU, među kojima su Belgija, Francuska, Italija, Nemačka, Španija, Estonija, Češka, Grčka, Švedska, Finska, Portugalija, Poljska i Rumunija. Što se Srbije tiče, potvrdila je da je našoj zemlji dodeljen strateški projekat, koji je prepoznat još pre 20 godina.

Takođe, istakla je da i SAD i Ukrajina nastoje da obezbede pristup strateškim sirovinama. Ako projekat „Jadar“ bude realizovan, biće u skladu sa najvišim standardima zaštite životne sredine i ljudskih prava, kako EU, tako i srpskim zakonodavstvom. Ako ti standardi ne budu ispunjeni, projekat se neće realizovati.

Ministarka je podsetila da su dozvole za projekat „Jadar“ uglavnom izdate između 2004. i 2012. godine, što je često zaboravljeno od strane opozicije.

Govoreći o sankcijama SAD prema Naftnoj industriji Srbije, Đedović Handanović je naglasila da je Srbija uspela da odloži sankcije dva puta, čime je stvorena stabilnost na tržištu, omogućeno nesmetano poslovanje rafinerija i stabilizovan uvoz sirove nafte.

Kada je reč o izgradnji reverzibilne hidroelektrane „Bistrica“, ministarka je naglasila da je ovo jedan od najvažnijih projekata u energetskom sektoru. Pripreme za početak gradnje su u završnoj fazi, a projekat se sprovodi u saradnji sa japanskim partnerima, uključujući Japansku agenciju za razvoj, koja ima rigorozne standarde i zahteva usklađenost sa međunarodnim i domaćim zakonodavstvom.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

GLAS RAĐEVINE, PODGORINE i AZBUKOVICE

Poslednja vest

Pratite nas na:

Kategorije