Pozivamo javnost da aktivno učestvuje u dijalogu i razmeni mišljenja o Projektu „Jadar“.
glasradjevine
„Pre nego što otvorimo rudnik, moramo dokazati građanima i Vladi Republike Srbije da to možemo učiniti bezbedno u skladu sa najvišim standardima zaštite životne sredine Republike Srbije i EU. Pozivamo javnost da aktivno učestvuje u dijalogu i razmeni mišljenja o Projektu „Jadar“. Ovaj proces je važan za nas, jer želimo da kroz transparentnu i otvorenu komunikaciju osiguramo da svi uvidi i sugestije budu uzeti u obzir. Unapred zahvaljujemo svim zainteresovanim stranama na doprinosu u daljem razvoju ovog projekta,“ izjavila je Marijanti Babić, glavna zastupnica kompanije Rio Tinto u Srbiji.
Marijanti Babić, Jakob Stausholm, Jovan Milićević (Rio Tinto) tokom sastanak sa građanima u Ljuboviji
Kompanija Rio Tinto je preko svoje registrovane kompanije u Srbiji „RIO SAVA EXPLORATION“ d.o.o. Beograd, kao nosilac projekta, podnela zahtev za određivanje obima i sadržaja Studije o proceni uticaja na životnu sredinu projekta podzemne eksploatacije ležišta litijuma i bora „Jadar“. Zahtev je podnet na osnovu članova 14. i 29. Zakona o proceni uticaja na životnu sredinu („Sl. Glasnik RS“ 135/04, 36/09).
Podnošenje zahteva za određivanje obima i sadržaja Studije o proceni uticaja na životnu sredinu projekta podzemne eksploatacije ležišta litijuma i bora „Jadar“ predstavlja prvi korak u izradi finalne Studije o proceni uticaja na životnu sredinu, nakon čega kompanija ima rok od najviše 12 meseci da Studiju ažurira, završi i uputi u redovnu proceduru koja podrazumeva javni uvid. Pre eventualnog početka realizacije Projekta, pred kompanijom je i dalje niz koraka koji uključuju nastavak razvoja projekta u pravnom smislu, završetak studije o proceni uticaja na životnu sredinu, javni uvid i ishodovanje neophodnih dozvola i odobrenja.
Podnošenjem zahteva za određivanje obima i sadržaja Studije o proceni uticaja na životnu sredinu projekta podzemne eksploatacije ležišta litijuma i bora „Jadar“ stručnoj i opštoj javnosti se omogućava da u transparentnom procesu detaljno upozna sa dokumentacijom i da da svoje komentare i predloge na osnovu predstavljene dokumentacije.
Kroz dokumentaciju, javnost će imati priliku da se upozna sa specifičnim unapređenjima na kojima smo radili u prethodnih nekoliko godina, kao što su unapređenja koja imaju za cilj povećanje bezbednosti i efikasnije korišćenje ležišta. Ovim se osigurava potpuna transparentnost i inkluzivnost u procesu.
Leave a Reply