U Narodnoj biblioteci Osečina, održana je tribina pod nazivom „Lepota je u različitosti“ na kojoj su predstavljeni rezultati projekta „Učimo svi zajedno“.
Okupljene učesnike tribine, predstavnike ustanova obrazovanja, vaspitanja, kulture, zdravstvene i socijalne zaštite, pozdravio je predsednik opštine Nikola Tomić, koji je istakao da opština Osečina podržava socijalno-emocionalno učenje i inkluzivno obrazovanje, jer veruje da svako dete zaslužuje jednake mogućnosti da uči i napreduje.
Inkluzivno obrazovanje je opredeljenje opštine Osečina. Za Osečinu, suštinska uključenost svakog deteta u obrazovanje je zapravo investicija u smanjenje, odnosno eliminaciju siromaštva i društveni i ekonomski razvoj na lokalnom, regionalnom i nacionalnom nivou.
– Samo zajedno možemo stvoriti budućnost u kojoj svako dete, bez obzira na sposobnosti, ima priliku da se akademski istakne i da da značajan doprinos društvu. Zato želim da izrazim posebnu zahvalnost Ministarstvu prosvete, Delegaciji EU i UNICEF na svim naporima koje ulažu i posebno na podršci koju pružaju našim školama, nastavnicima, našoj opštini, a pre svega našoj deci i učenicima. Učešće naše opštine i naših škola u projektu „Učimo svi zajedno“ i drugim projektima koje podržava UNICEF i Delegacija EU, snažno doprinose razvoju podrške deci i učenicima iz osetljivih grupa, a time i razvoju pravične, otvorene i inkluzivne lokalne zajednice – istakao je predsednik Tomić. Perspektivu zdravstvene zaštite i podršku koju pruža deci i roditeljima, predstavila je pedijatar dr Bosiljka Aleksić, naglasivši ključnu ulogu porodice i značaj ranog uključivanja dece u obrazovni sistem.
O uslugama i mehanizmima podrške iz socijalne zaštite govorila je Jelena Gajić, socijalni radnik. Predstavljen je proces utvrđivanja procene potreba korisnika, bilo iz društveno nepovoljnog položaja, kao i dece sa smetnjama u razvoju. Takođe, razgovarano je i o potrebi za radom stručnjaka, pedagoga i psihologa.
Aktivnosti projekta u oblasti vaspitne i obrazovne podrške deci govorile su Ruža Tomić pedagog, Jelica Zeljić samostalni knjižničar i Dušica Grujičić direktorka Predškolske ustanove „Lane“.
Istaknuta je dobrobit projekta kroz brojne aktivnosti, kao što su povećanje obuhvata dece 3-5,5 godina predškolskim vaspitanjem i obrazovanjem, uključenost učenika 3. i 4. razreda u govorne, dramske, likovne radionice, pozorišna predstava, realizacija izleta u Tršić, podrška za zaposlene u ustanovama obrazovanja, seminari i obuke, zatim literatura za rad sa decom, majice sa logom projekta, mekane podloge-interaktivni pod za decu u vrtiću, realizovane radionice podrške roditeljstvu i formirana mreža za inkluzivno obrazovanje.
Donet je opšti zaključak da je kvalitetno obrazovanje – inkluzivno obrazovanje koje uvažava različitost, sposobnosti i potencijale svakog deteta, istovremeno pružajući dodatnu podršku učenju svakom detetu kojem je to potrebno.
O rezultatima projekta, izazovima i uspostavljenim mehanizmima, govorile su Marija Petrović pedagog i Zorica Pavlović vaspitač – pedagoški savetnik.
Projekat „Učimo svi zajedno“ realizovan je uz podršku Ministarstva prosvete u saradnji sa UNICEF-om i Delegacijom Evropske unije. Tribinu se ulepšali svojim muzičkim umećem mališani iz OMŠ „Živorad Grbić“ Valjevo, izdvojeno odeljenje Osečina. Za klavirom su bile Irina Đorđić i Sofija Jančić, Vukašin Bradonjić harmonika i violina Emina Vićić, uz pratnju profesora Sofije Pajić, Nikole Jankovića i Miloša Savića.
Unapređenje inkluzivnog obrazovanja prioritet je lokalne samouprave, kao i svih relevantnih aktera koji su uključeni u sistem pružanja podrške deci i porodici.
Leave a Reply