Svetski dan osoba sa Daunovim sindromom obeležava se svake godine 21. marta, a Ujedinjene nacije (UN) zvanično ga obeležavaju od 2012. godine. Cilj ovog dana je podsticanje boljeg razumevanja i podrške osobama sa Daunovim sindromom. Datum 21. mart (21. dan trećeg meseca) izabran je jer simbolizuje trizomiju 21. hromozoma, koja uzrokuje Daunov sindrom.
Ovaj dan predstavlja jedinstvenu priliku za globalnu zajednicu da se poveže, razmenjuje iskustva i znanja, osnažuje međusobno, zalaže za jednaka prava osoba sa Daunovim sindromom i dopre do ključnih aktera kako bi se podstakle pozitivne promene. Za Svetski dan 2025. godine, sve vlade pozivaju se da unaprede sisteme podrške.
Širom sveta ljudi sa Daunovim sindromom često se suočavaju sa diskriminacijom. Uskraćeno im je kvalitetno obrazovanje, zdravstvena zaštita, mogućnost zapošljavanja i finansijske nezavisnosti, kao i pravo na samostalno donošenje odluka o sopstvenom životu. Procenjena incidencija Daunovog sindroma kreće se od 1 na 1.000 do 1 na 1.100 živorođenih širom sveta. Svake godine rodi se između 3.000 i 5.000 dece sa ovim hromozomskim poremećajem.
Kvalitet života osoba sa Daunovim sindromom može se značajno poboljšati adekvatnom zdravstvenom negom, redovnim lekarskim pregledima i blagovremenim intervencijama, kao što su fizioterapija, radna terapija, logopedska podrška, savetovanje i specijalno obrazovanje.
Ljudima sa Daunovim sindromom potrebna je podrška kako bi bili uključeni u zajednicu i živeli ispunjene živote, kao i svi ostali. Isto tako, porodicama je neophodna podrška, jer imaju ključnu ulogu u brizi i osnaživanju svojih članova.
Podrška je osnovno ljudsko pravo koje omogućava ostvarivanje drugih prava. Pojedinci sa Daunovim sindromom mogu postići optimalan kvalitet života uz roditeljsku brigu, medicinsko usmeravanje i sisteme podrške u zajednici, poput inkluzivnog obrazovanja na svim nivoima. Ovakva podrška omogućava njihovo puno učešće u društvu i razvoj ličnih potencijala.
Leave a Reply